özgeçmiş

Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal, ilköğretim ve lise eğitimini Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde tamamladıktan sonra 2002 yılında İstanbul Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Programı’na başlamış, 2006 yılında lisans eğitimini bölüm 3.’sü olarak tamamlamıştır. 2009 yılında yine Marmara Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans mezunu olmuştur. 2015 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Bilişim Bilim Dalı’nda doktora eğitimini tamamlamıştır. 2021 yılında Doçentliğini “İletişim Çalışmaları” alanında almıştır. İstanbul’da pek çok üniversitede öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Şu an Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak yer almaktadır. Bununla birlikte, Çözüm Odaklı Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkez (ÜSÇÖZÜM) Müdürü ve Ölçek Geliştirme Koordinatörü olarak çalışmalarını yürütmektedir. Doç. Dr. Aylin Tutgun Ünal’ın çok sayıda Ölçek Geliştirme Çalışması ve Kitap/Kitap Bölümü Yayını bulunmaktadır. ARGE çalışmaları kapsamında Kamu Kuruluşları ve Milli Eğitim Müdürlükleri ile gençlere yönelik dijitalleşme ve sosyal medya/dijital okuryazarlık konularında projeler yürütmektedir. Popüler kitapları: Metaverse Dijital Oyun Psikolojisi (2022), Sosyal Medya Psikolojisi (2021), Dijital Sağlık Okuryazarlığı (2021) ve Sosyal Medya: Etkileri, Bağımlılığı, Ölçülmesi (2020). Yeni medya, sosyal medya, sosyal medya bağımlılığı, dijital iletişim, sosyal medya okuryazarlığı, kuşaklar, Z kuşağı ve gençlik araştırmaları, kadın çalışmaları ile ölçek geliştirme üzerine çalışmaktadır. Şimdilerde Metaverse ve Eğitim İlişkisi kapsamında “Metaverse Öğretim Mimarisi” üzerine birtakım çalışmalar yürütmektedir.

2 yorum:

 1. Merhaba, tubitak oratöğretim proje yarışması için sosyal medya bağımlılığı ölçeğini izniniz olursa kullanmak istiyorum.
  İyi çalışmalar.
  Sedef BAL
  Uzm.Psikolojik Danışman-Adana

  YanıtlaSil
 2. Merhaba hocam . Lise öğrencilerine yönelik yapacagim bir araştırmada sosyal medya bağımlılığı ölçeğini izniniz olursa kullanmak istiyorum.E mail attım ama cevap gelmeyince buradan yazdım.
  İyi çalışmalar.
  Osman söner

  YanıtlaSil